Podstawy dotyczące doboru optymalnych ciśnień opon
W jakim zakresie ciśnień ogumienia się poruszać?
Zakres ten jest zależny przede wszystkim od rodzaju stosowanej opony (najczęściej drogowa, semi-slick, rajdowy slick i pełen wyścigowy slick), jej konstrukcji i zaleceń producenta dla danych pojazdów, głównie pod kątem ich wagi.
W każdej oponie podczas jazdy ciśnienie powietrza będzie wzrastać, w zależności m.in. od warunków, wagi pojazdu, jego rodzaju (FWD, RWD, 4WD), setupu i przede wszystkim stylu jazdy kierowcy. Temperatura opon bierze się przede wszystkim od ciśnień, które narastają od zwiększonego ruchu cząsteczek powietrza wewnątrz koła. Dlatego praktycznie za każdym razem na torze będziesz poruszać się w pewnym przedziale ciśnień, niżeli na jednej, konkretnej wartości. Wysokie ciśnienia semi-slicków dla aut > 1400 kg są spowodowane tym, że opona pod wpływem ciężaru będzie się mocno uginać. Jednak dla niektórych opon, można stosować ciśnienia niższe niż standardowo dla innych modeli. Bierze się to z drobnych różnic konstrukcyjnych, o których dowiadywać się można najczęściej przez nabywanie praktycznego „know-how”.
Przykładowe ciśnienia opon na tor, w zależności od wagi
Waga pojazdu | Ciśnienie na zimno | Ciśnienie robocze (na ciepło) |
< 800 kg | 17 – 22 psi / 1,17 – 1,5 bar | 22 – 29 psi / 1,5 – 1,99 bar |
800 – 1000 kg | 20 – 26 psi / 1,37 – 1,78 bar | 24 – 32 psi / 1,65 – 2,2 bar |
1000 – 1400 kg | 23 – 27 psi / 1,58 – 1,86 bar | 28 – 40 psi / 1,93 – 2,75 bar |
> 1400 kg | 27 – 35 psi / 1,86 – 2,41 bar | 37 – 40 psi / 2,55 – 2,75 bar |
|
|
|
Tabela z sugerowanymi ciśnieniami od Toyo, dla ich opony R888R, w zależności od wagi samochodu. W praktyce oraz w zależności od preferencji użytkowników, wartości te mogą się róźnić. Źródło: Toyo.co.uk
Pamiętaj, że tabelka z wartościami jest przykładowa w oparciu o konkretny model opony dla konkretnego producenta. Zupełnie inne ciśnienia mogą być np. dla opon Michelin, Yokohama Tire, Extreme, Pirelli, Federal Tire i praktycznie dla każdej innej.
Jak skorygować ciśnienie opony w zależności od zachowania się samochodu?
Podstawą w tym zakresie jest to, aby mieścić się w zakresie zalecanych ciśnień opon. Jeśli tylna oś samochodu jest nerwowa, upuść ciśnienie kół na tylnej osi. Jeśli przód nie skręca tak jak powinien, możesz spróbować upuścić ciśnienia ogumienia na przedniej osi. Ewentualnie można też lekko podbić ciśnienia na tylnej osi). Wszelkie zabiegi w zakresie podsterowności i nadsterowności, które mają być zależne od ciśnienia opon, będą analogiczne.
W praktyce całość jest zależna od sporej ilości czynników, od tych najbardziej podstawowych jak chociażby specyfikacja samochodu, aż kończąc nawet na homologacjach producentów, w przypadków drogowych opon i semi-slicków. Z doświadczenia i samego przykładu, Michelin Pilot Sport Cup 2 bez homologacji jest zupełnie inną i niestety nieporównywalnie gorszą oponą od swojego bliźniaka, ale z homologacją Porsche (N0, N1, N2), co rozwinę w innym tekście. Jednak w większości przypadków, podstawą i kluczem do poprawy osiągów jest odpowiednia regulacja ciśnień.
Jak dobrać ciśnienie w zależności od zużycia opony?
Tutaj sprawa jest akurat w miarę prosta, ponieważ nie ma większej różnicy względem monitorowania zużycia opony względem stosowanych ciśnień, w przypadku jazdy samochodem po zwykłych drogach. Najprościej mówiąc:
- W przypadku zbyt niskiego ciśnienia – boczne strefy bieżnika będą ulegać szybszemu zużyciu
- W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia – środkowa strefa bieżnika będzie się nadmiernie zużywać
Źródło: tirebuyer.com
Jak to jest w praktyce z ciśnieniami? Krótkie podsumowanie
Ciśnienie opon będzie zależne od bardzo szerokiej ilości czynników. Dla uproszczenia, mogę podpowiedzieć, że najczęściej w wielu przypadkach, operuje się zakresem ciśnień od okolic 1,9 bara do 2,2 bara dla opon sportowych. Czasem jednak można spotkać niższe lub większe zakresy ciśnień, nawet w konkretnych samochodach bądź oponach, o których nawet doświadczeni kierowcy by nie pomyśleli o takich wartościach – jednak one działają nie tylko dla pojedynczych kierowców, a nawet dla co najmniej połowy stawki monomarkowego pucharu.
Nie wszyscy to wiedzą, ale też nie jest tajemnicą, że w motorsporcie często od razu nie zdradza się tego, kto na jakich parametrach jeździ. Kierowcy i zespoły ciężko pracują na to podczas testów oraz inwestują swój czas, wiedzę, pieniądze i także ponoszone ryzyko, aby otrzymać odpowiedni feedback. Jest to też o tyle ważne, że czasem w ten sposób wykracza się nawet poza rekomendacje z fabryki.
Potrzebujesz więcej wiedzy?
W ramach pełnego uzupełnienia wiedzy, przekazania jej w indywidualny i dostosowany sposób do Twoich potrzeb, włącznie z zweryfikowaniem potencjalnie posiadanych nawyków, zapraszam na zajęcia indywidualne.
Na czym się skupiają treningi indywidualne ze mną?
- Poprawa i doszlifowanie prawidłowej techniki jazdy na torze
- Zwiększenie pewności siebie za kierownicą, niezależnie od tego, czy mowa o torze wyścigowym, czy ruchu drogowym
- Dopasowaniu programu zajęć według Twoich potrzeb, możliwości, a także chęci
Dla kogo są one przeznaczone?
- Dla kierowców dążących do profesjonalnego ścigania się w wyścigach lub rajdach,
- Dla kierowców chcących poprawić technikę jazdy w ruchu drogowym oraz zwiększyć zdrową i nieprzesadzoną pewność siebie
- Dla osób chcących poznać metody pozwalające na ograniczenie wystąpienia ryzykownych sytuacji w ruchu drogowym
- Dla młodzieży, która ma być przygotowywana do korzystania z samochodów w ruchu publicznym (tylko treningi na zamkniętych obiektach)
- Dla osób indywidualnych, grup oraz także firm (rozrywkowo, sportowo lub z elementami safety drivingu & ecodrivingu)
Innymi słowy – bez ograniczeń i limitów, niezależnie od płci, wieku czy możliwości.
Potrzebujesz więcej informacji w innym zakresie?
Masz pytanie odnośnie treści wpisu?
Zapraszam także do kontaktu mailowego lub telefonicznego.