jak zacząć ścigać się na nurburgringu nordschleife

Jak zacząć ścigać się na Nurburgringu Nordschleife?

jak zacząć ścigać się na nurburgringu nordschleife

Słowem wstępu odnośnie wyścigów na "Zielonym Piekle"

W ramach mojej pracy instruktorskiej, związanej m.in. z Nurburgringiem, wiele osób zadawało mi pytania typu: 

„Jak zacząć się tam ścigać?”, „Czym się różnią RCN, GLP oraz NLS?”, „Co to jest Nordschleife Permit i jak się go zdobywa?”, czy wiele innych powiązanych pytań. Postaram się na część z nich odpowiedzieć poniżej, także zapraszam do lektury.


Odnośnie ogólnej wiedzy odnośnie toru, panujących dookoła zasad, nie będę powielał tego, co stworzył już mój dobry znajomy Łukasz, w ramach prowadzenia przez niego bloga Nring.pl. Natomiast ja skupię się na aspektach czysto wyścigowych, związanych ze współzawodnictwem. 

Rodzaje serii sportu samochodowego na Nordschleife

Oprócz możliwości na Nordschleife związanych z amatorską jazdą w postaci Touristenfahrten, czy także wielu różnych trackday’ów, sprawą oczywistą jest to, że na tym torze odbywają się zawody honorowane przez tamtejszy ASN i jednocześnie FIA. Możemy wyróżnić trzy główne serie, jakie tam się rozgrywają:

Wbrew pierwszym skojarzeniom, GLP oraz RCN nie są pełnoprawnymi wyścigami, a bardziej „próbami sprawnościowymi”, które mają nieco inny charakter niż chociażby NLS.

GLP - wstęp do rywalizacji na Nurburgringu Nordschleife

GLP Nordschleife próba sprawnościowa czasowa Nurburgring

GLP jest nieobowiązkowym wstępem do przygody z poważnym motorsportem (fot. motorsport-termine.com )

GLP, czyli inaczej „Gleichmassigkeitsprufung” jest jeszcze częściowo amatorską imprezą, w której można wystartować za kierownicą seryjnego samochodu i bez większości standardowego wyposażenia bezpieczeństwa kierowcy, takich jak np. pełen kombinezon z niepalną bielizną. Same zawody polegają na tym, że kierowca wraz z każdym swoim przejazdem ma zachować jak najwyższą powtarzalność między okrążeniami, z zachowaniem jak najmniejszych różnic niezależnie od tego, jakim tempem tutaj dysponuje. Jest to nic innego jak próba sprawnościowa.

 

Tutaj nie ma znaczenia to, czy kierowca potrafi „złamać sub7”, tylko kluczem do sukcesu jest właśnie ów powtarzalność. Także jak mowa o charakterze „próby sprawnościowej”, również ilość wyprzedzeń innych nie wnosi nic do wyniku kierowcy. GLP w pewnym sensie można określać jako „amatorską” imprezę, jednak traktuje się ją jako bezpośredni trening do jazdy po tym torze w postaci powtarzalnych okrążeń, a tym bardziej do RCN. Zawody te są jednodniowe, przeważnie np. od rana do popołudnia.

Pełen zakres informacji o evencie możesz znaleźć m.in. tutaj:

 • https://www.rcn-glp.de/

RCN - wstęp do prawdziwego ścigania się

RCN Nurburgring Nordschleife Damian Lempart

RCN, czyli „Rundestrecken Challenge Nurburgring”, również ma charakter próby sprawnościowej, gdzie wyprzedzanie także nie wpływa bezpośrednio na pozycje. Jednak tutaj, RCN ma już zachowany charakter sprinterski, gdzie do pełnej klasyfikacji liczy się jednocześnie nie tylko owa powtarzalność, a także osobne pojedyncze szybkie okrążenia, które trzeba przejechać jak najszybciej.

 

Zawody te już wyróżniają się tym, że do nich wymagana jest co najmniej krajowa licencja wyścigowa wydawana przez dany ASN (czyli np. nasz PZM) oraz obowiązuje regulamin w pełni oparty o przepisy wynikające m.in. z międzynarodowego kodeksu sportowego FIA. Obejmuje to także przygotowanie i wyposażenie bezpieczeństwa samochodu, czy też pełną odzież wyścigową dla kierowcy. Cała impreza zajmuje łącznie dwa dni, gdzie pierwszy jest przeznaczony na procedury takie jak odbiór administracyjny i badanie techniczne, a drugiego dnia po briefingu rozpoczyna się rywalizacja. Zawody odbywają się na różnych pętlach toru, w tym także z wariantem NLS (czyli Nordschleife + część pętli GP). W RCN można startować jednym autem samemu lub z drugim kierowcą. Co ciekawe, zawody te zezwalają na udział pasażera na prawym fotelu przez czas ich trwania, którymi najczęściej są oczywiście instruktorzy i trenerzy dla danych kierowców.

 

Całość polega na dwóch elementach – zachowaniu jak najrówniejszego tempa jazdy pomiędzy tzw. „okrążeniami pomiarowymi”, gdzie robiąc takie pierwsze, w każdym następnym się do niego referujemy (czyli np. 1. okrążenie pomiarowe kierowca robi na 10:00, to każde inne pomiarowe okrążenie powinno również zająć 10:00) i łącznie takich okrążeń jest 3 przez wszystkich kilkanaście. Oprócz tego, są też okrążenia, które można nazwać „sprinterskimi” których zasada jest prosta – przejechać je jak najszybciej.

RCN uczestnictwo w zawodach wyścigach na Nurburgringu Nordschleife

RCN to niesamowite doświadczenie, które nie jest porównywalne z jakimkolwiek trackday’em, czy tym bardziej jazdą turystyczną.

Gdzie tu zatem logika i jak zatem się klasyfikuje zawodników w RCN? Sprawa jest bardzo prosta. Każdy na start zaczyna z taką samą pulą punktów, gdzie każda sekunda z każdego okrążenia sprinterskiego oraz każda część różnicy w sekundach pomiędzy okrążeniami pomiarowymi odejmuje kierowcy lub załodze punkty. Wygrywa ten, komu zostanie więcej punktów po przejechaniu całego dystansu zawodów.

 

W praktyce, w RCN ważniejsze jest to, aby zachować jak najrówniejsze tempo. Tutaj również zawody są tak ułożone w punktacji, że jadąc sprinty tempem Kevina Estre, ale wliczając zbyt duże różnice (od 10 sekund w górę), między okrążeniami „pomiarowymi”, można przegrać z dużo wolniejszymi kierowcami, którzy jadą równo i mądrze przez cały dystans. Dodam, że na koniec każdego sezonu odbywają się w ramach RCN zawody „Schwedenkreuz”, które już są pełnoprawnym wyścigiem, rozgrywanym w podobnym wariancie jak dla NLS, ale na te zawody już trzeba mieć tzw. Permit „C”.

 

Więcej informacji o RCN znajdziesz na osobnych stronach:

 

NLS - Pełnoprawne wyścigi na najwyższym poziomie

NLS VLN Nurburgring Nordschleife

Na sam koniec, zostaje nam wisienka na torcie w postaci NLS (Nurburgring Langstrecken Serie), które mają już charakter pełnoprawnych wyścigów w formacie 4-ch, 6-ciu i także z reguły jednego, 12-godzinnego (dzielonego na dwa dni rywalizacji po 6 godzin, w ramach jednej eliminacji). Do startów w tych zawodach nie można jednak przyjść „ot tak”. W tych zawodach już bezpośrednio uczestniczą największe teamy fabryczne oraz bezpośrednio producenci. 

 

Tam wymagany jest co najmniej Permit „B”, który można zdobyć właśnie poprzez udział w RCN, lub przechodząc osobny kurs DPN wraz z egzaminem. Mało tego, Permit „B” bezdyskusyjnie zezwala na jazdę samochodami nie mocniejszymi niż wg. Stosunku 4,2 kg na 1 KM. Aby móc ścigać się najmocniejszymi samochodami, należy uzyskać Permit „A”, którego zdobycie nie polega na złożeniu dokumentów i przelewu w ramach opłaty administracyjnej, a także konkretnych wyników w klasie w której się rywalizuje, włącznie z odpowiednio spędzonym czasem za kierownicą. Innymi słowy, wynajęcie Kevina Estre, który miałby zrobić za danego kierowcę wynik, by ten uzyskał Permit „A”, również nie wchodzi w grę 

Finalnie - gdzie i jak zacząć się ścigać na Nordschleife?

Nawet „basic’owy” opis tych zawodów jak powyżej zajmuje sporo tekstu, gdzie w osobnym materiale opiszę plusy i minusy poszczególnych serii. Na osobny wpis, zasługuje także cały format Nurburgringu 24h, czy temat „permitów”.

Następne wpisy blogowe będą skupione na każdej serii z osobna, jak i również szczegółach związanych z tzw. „Permitami”, zezwalającymi na jazdę w konkretnej kategorii.

Potrzebujesz więcej wiedzy lub przygotowania się do jazdy po Nurburgringu?

Trening sportowej jazdy samochodem uczestnictwo w wyścigach opieka podczas zawodów time attack track day track masters hot hatch cup punkta miata challenge race day porsche club poland polska
szkolenia na zagranicznych torach telemetria suzuki swift cup europe hungaroring

W razie zapotrzebowania odnośnie tematu jak zacząć ścigać się na Nurburgringu Nordschleife, służę pełną dyspozycyjnością. Bez problemu wdrożę Cię w takie zakresy jak:

 • Pomoc z nakierowaniem ścieżki rozwoju i kariery
 • Zdobycie odpowiednich uprawnień do ścigania się (czyli licencje wyścigowe oraz „Permity”)
 • Pełną i kompleksową opiekę zawodniczą w ramach treningów i zawodów na Nurburgringu Nordschleife

Na czym się skupiają treningi indywidualne ze mną?

 • Poprawa i doszlifowanie prawidłowej techniki jazdy na torze
 • Zwiększenie pewności siebie za kierownicą, niezależnie od tego, czy mowa o torze wyścigowym, czy ruchu drogowym
 • Dopasowaniu programu zajęć według Twoich potrzeb, możliwości, a także chęci

Dla kogo są one przeznaczone?

 • Dla kierowców dążących do profesjonalnego ścigania się w wyścigach lub rajdach,
 • Dla kierowców chcących poprawić technikę jazdy w ruchu drogowym oraz zwiększyć zdrową i nieprzesadzoną pewność siebie
 • Dla osób chcących poznać metody pozwalające na ograniczenie wystąpienia ryzykownych sytuacji w ruchu drogowym
 • Dla osób indywidualnych, grup, zespołów wyścigowych oraz także firm (rozrywkowo, sportowo lub z elementami safety drivingu & ecodrivingu)

Innymi słowy – bez ograniczeń i limitów, niezależnie od płci, wieku czy możliwości.

Potrzebujesz więcej informacji w innym zakresie?

Masz pytanie odnośnie treści wpisu?

Zapraszam także do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.