Uczestnictwo
w wyścigach
Marzysz o tym, aby rozpocząć przygodę lub nawet karierę w wyścigach samochodowych?
Chętnie Ci w tym pomogę!
Poprowadzę każdego kierowcę po szczeblach kariery,
krok po kroku i kompleksowo od A do Z.
Niezależnie od tego, jakie masz aspiracje do motorsportu – czy chciałbyś zacząć od amatorskiego poziomu i cieszyć się track day’ami, czy iść krok po kroku po szczeblach krajowych i zagranicznych czempionatów, pomogę Ci osiągnąć jak najwyższy sukces.
Jak wygląda przygotowanie do wyścigów, opisane "w pigułce"?
Poniżej opisałem przykładowy i bardzo uproszczony wariant jak zacząć przygodę z wyścigami. Opisane punkty są szczegółowe i dopiero w trakcie działań, cały plan znacząco się rozszerza w każdym zakresie.
Wymieniona niżej kolejność jest przykładowa.
-
Określenie celu i budżetu
Podstawą jest wyznaczenie sobie długoterminowych celów, zaczynając od małych kroków - tak, aby z początku niemożliwe wyzwania spełniały cechy S.M.A.R.T. Poprzez określenie celu wyznaczamy nasz kierunek rozwoju jako kierowca, czy chcemy jeździć tylko w Polsce czy może za granicą, jakimi kategoriami aut mamy się sugerować i co powinno być dla nas interesujące. Jedni będą woleli być ekspertami w jazdach track-day'owych, jeszcze inni będą chcieli powalczyć w WSMP / FIA CEZ, jeszcze inni w samochodach GT. Tutaj należy także określić budżet, który jakby nie patrzeć - jest bardzo istotny w motorsporcie.
-
Przygotowanie wstępne
Poprzez przygotowanie wstępne realizujemy szkolenie na zwykłych i sportowych samochodach, z wykorzystaniem simracingu i zaawansowanej symulacji w celu jak najlepszej adaptacji do nowego środowiska i wyzwania jakim jest wyznaczona seria wyścigowa oraz kategoria samochodu. Warto wstępnie się przygotować, aby także wyeliminować błędy i złe nawyki, które mogły by się źle odbić już w konkretnej rywalizacji.
-
Pierwsze testy i treningi
W tym etapie wyrabiamy już wprawę i doświadczenie z konkretnym modelem samochodu, który nas interesuje, już mając co najmniej podstawy za sobą. Wykorzystujemy czas w docelowym aucie i na docelowych torach, aby zebrać jak najwięcej danych i feedbacku w celu dalszego przygotowania.
-
Wyrobienie uprawnień
W ramach jazd w wyścigach, należy uzyskać odpowiednie uprawnienia, m.in. licencji wyścigowej i w międzyczasie odpowiednich badań lekarskich i psychologicznych + opcjonalnie dodatkowe zgody lub wymogi wewnętrzne organizatorów poszczególnych serii (np. licencje na jazdę w wyścigach na torze Nurburgring Nordschleife).
-
Zawody i treningi w ciągu sezonu
Po pełnym przygotowaniu, sfinalizowaniu formalności przyszedł czas na ściganie! Tutaj wykonujemy bardzo podobną pracę jak w trakcie treningów, tylko już pod presją rywalizacji i zgodnie ze ścisłym harmonogramem sezonu oraz całego weekendu wyścigowego - mamy więc coraz mniej miejsca na błędy, ale walczymy o wcześniej wyznaczony wynik.
-
Zakończenie sezonu i opracowanie planu na przyszłość
Finiszujemy cały sezon ścigania się, przygotowujemy podsumowanie osiągnięć i tego co do tej pory zrobiliśmy, aby wyznaczyć nowe cele na następny sezon wyścigowy, począwszy od pobicia konkretnego czasu okrążenia, nowy samochód lub inną serię wyścigową.

