Uczestnictwo
w wyścigach

Marzysz o tym, aby rozpocząć przygodę lub nawet karierę w wyścigach samochodowych?

Chętnie Ci w tym pomogę!

Poprowadzę każdego kierowcę po szczeblach kariery,
krok po kroku i kompleksowo od A do Z.

Niezależnie od tego, jakie masz aspiracje do motorsportu – czy chciałbyś zacząć od amatorskiego poziomu i cieszyć się track day’ami, czy iść krok po kroku po szczeblach krajowych i zagranicznych czempionatów, pomogę Ci osiągnąć jak najwyższy sukces. 

Jak wygląda przygotowanie do wyścigów, opisane "w pigułce"?

Poniżej opisałem przykładowy i bardzo uproszczony wariant jak zacząć przygodę z wyścigami. Opisane punkty są szczegółowe i dopiero w trakcie działań, cały plan znacząco się rozszerza w każdym zakresie.

Wymieniona niżej kolejność jest przykładowa.

 • Określenie celu i budżetu

  Podstawą jest wyznaczenie sobie długoterminowych celów, zaczynając od małych kroków - tak, aby z początku niemożliwe wyzwania spełniały cechy S.M.A.R.T. Poprzez określenie celu wyznaczamy nasz kierunek rozwoju jako kierowca, czy chcemy jeździć tylko w Polsce czy może za granicą, jakimi kategoriami aut mamy się sugerować i co powinno być dla nas interesujące. Jedni będą woleli być ekspertami w jazdach track-day'owych, jeszcze inni będą chcieli powalczyć w WSMP / FIA CEZ, jeszcze inni w samochodach GT. Tutaj należy także określić budżet, który jakby nie patrzeć - jest bardzo istotny w motorsporcie.

 • Przygotowanie wstępne

  Poprzez przygotowanie wstępne realizujemy szkolenie na zwykłych i sportowych samochodach, z wykorzystaniem simracingu i zaawansowanej symulacji w celu jak najlepszej adaptacji do nowego środowiska i wyzwania jakim jest wyznaczona seria wyścigowa oraz kategoria samochodu. Warto wstępnie się przygotować, aby także wyeliminować błędy i złe nawyki, które mogły by się źle odbić już w konkretnej rywalizacji.

 • Pierwsze testy i treningi

  W tym etapie wyrabiamy już wprawę i doświadczenie z konkretnym modelem samochodu, który nas interesuje, już mając co najmniej podstawy za sobą. Wykorzystujemy czas w docelowym aucie i na docelowych torach, aby zebrać jak najwięcej danych i feedbacku w celu dalszego przygotowania.

 • Wyrobienie uprawnień

  W ramach jazd w wyścigach, należy uzyskać odpowiednie uprawnienia, m.in. licencji wyścigowej i w międzyczasie odpowiednich badań lekarskich i psychologicznych + opcjonalnie dodatkowe zgody lub wymogi wewnętrzne organizatorów poszczególnych serii (np. licencje na jazdę w wyścigach na torze Nurburgring Nordschleife).

 • Zawody i treningi w ciągu sezonu

  Po pełnym przygotowaniu, sfinalizowaniu formalności przyszedł czas na ściganie! Tutaj wykonujemy bardzo podobną pracę jak w trakcie treningów, tylko już pod presją rywalizacji i zgodnie ze ścisłym harmonogramem sezonu oraz całego weekendu wyścigowego - mamy więc coraz mniej miejsca na błędy, ale walczymy o wcześniej wyznaczony wynik.

 • Zakończenie sezonu i opracowanie planu na przyszłość

  Finiszujemy cały sezon ścigania się, przygotowujemy podsumowanie osiągnięć i tego co do tej pory zrobiliśmy, aby wyznaczyć nowe cele na następny sezon wyścigowy, począwszy od pobicia konkretnego czasu okrążenia, nowy samochód lub inną serię wyścigową.

damian lempart przygotowanie do wyścigów samochodowych motorsportu wsmp fia cez endurance sprint

Zainteresowany lub zainteresowana,
aby podjąć pierwsze kroki?

Zapraszam do kontaktu, chętnie podpowiem Ci co należy zrobić!

Moje konta na portalach społecznościowych