Kim jest
Damian Lempart?

  • Początki kariery zawodniczej & etap simracingu
  • Pierwsze sukcesy sportowe
  • Początki jako trener

Lista Ciekawostek w podpunktach

Nieco statystyk, oraz podpunktów wyciągniętych z wyników i historii

Lista ciekawostek
  • Znane języki, którymi się posługuję:
    – Polski: natywny
    – Angielski: zaawansowany
    – Niemiecki: średnio-zaawansowany
    – Włoski: początkujący
  • Uprawnienia sportowe
    – Licencja wyścigowa ITC-C
    – Nordschleife Permit stopnia „B”
    – Licencja Instruktora Polskiego Związku Motorowego z zakresu Sportu Samochodowego, IS 132/24
  • Wykształcenie: wyższe, techniczne (tytuł Technika Poj. Samochodowych & Inżynier)
  • Ukończona szkoła: Technikum Samochodowe nr 6 w Świdnicy
  • Ukończone studia i kierunek: Politechnika Wrocławska, mechatronika pojazdów
  • Kilkanaście odwiedzonych torów w Europie
    – Silverstone GP
    – Circuit de Spa Francorchamps
    – Nurburgring GP
    – Mugello Circuit
    – Automotodrom Brno
    – Slovakiaring
    – Autodrom Most
    – Oschersleben
    – DEKRA Lausitzring
    – Tor Poznań
    – Hungaroring
    – Red Bull Ring
    – Salzburgring
    – Bilster Berg
  • Największa ilość przejechanych kilometrów szkoleniowych w ciągu weekendu (2 dni): ~1400 km
  • Największa ilość aut, którymi jeździłem (szukając maksymalnego tempa) w ciągu 1 dnia: 13
  • Karierę sportową w motorsporcie rozpocząłem w pełni dzięki symulatorom wyścigowym
  • Kilka rekordów świata w próbach czasowych online w simracingu
  • Jeden z kilku Polaków, którzy mają jednocześnie tytuł w dyscyplinie motorsportu, oraz w simracingu (Gran Turismo 5 – 2013, Super S Cup Endurance – 2021)
  • W sezonie 2024, udało się osiągnąć rekordowy przejazd okrążenia w klasie „Super S Cup” na Torze Poznań, za kierownicą pucharowego Mini Coopera S Cup, spośród 7-letniej historii pucharu monomarkowego
  • W sezonie 2020 udało się osiągnąć nieoficjalny rekord toru Silesia Ring w klasie pojemnościowej do 1.6 litra, za kierownicą prototypu Wolf GB08 Thunder (1:37,8)

Pierwsze kroki w motorsporcie

Początki kariery zawodniczej, oraz etap simracingu

To nie jest i nie będzie kolejna historia o „młodym kartingowcu” czy „kolejnym z wielu następców Kubicy”. 

Zaczynałem swoją przygodę w całkowicie nietypowy sposób, bo od simracingu, z najprostszego powodu – jako nastolatek nie miałem ze sobą ani worków pieniędzy, zaplecza sponsorskiego w postaci osób
z zewnątrz i rodziny, czy nawet kogokolwiek w środowisku. Nawet bawiąc się w to wszystko, nie pomyślałbym o tym, że stanę na gridzie w ramach profesjonalnych wyścigów na torach w Europie, zdobędę tytuły, pomogę osiągnąć w tym sukcesy innym lub że w ogóle dojdę do wprawy na profesjonalnym i międzynarodowym poziomie „grając w gierki”.

Motoryzacją zostałem zaszczepiony w wieku ok. 3-4 lat, poprzez pierwsze Gran Turismo na PlayStation. Kochałem i kocham samochody oraz motorsport, ale całe moje życie nie zaczęło się od tego. Przez większość dzieciństwa miałem ogromną „zajawkę” na piłkę nożną i nawet jeśli znałem ogrom modeli aut czy podstawową konstrukcję samochodu i silnika, do momentu pierwszej lekcji za kółkiem chciałem grać zawodowo „w nogę”. Również to uwielbiałem i nawet zdarzył się epizod z #10 na plecach.

Poprzez początki, w których najzwyczajniej łączyłem naukę z zabawą, cały czas robiłem progres. Początkowo, tracąc po kilka sekund do najlepszych na świecie, później przebijałem się m.in. do GT Academy, oraz poprzez oficjalne próby czasowe w różnych grach simracingowych (głównie Gran Turismo 5 & 6, Assetto Corsa, Raceroom Racing Experience), podnosząc także coraz mocniej swój poziom. Od kiedy tylko mogłem, jeździłem także w lokalnych zawodach Time Attack, pomagając jednocześnie organizować treningi (dzięki czemu mogłem robić 2-3x więcej kilometrów, choćby dla samej nauki) – wszystko po to, aby nabierać coraz większą wprawę.

Byłem m.in. finalistą krajowym GT Academy w latach 2013 i 2014, gdzie niewiele brakowało do uczestnictwa w prestiżowym, europejskim finale. W roku 2015, w którym jednocześnie kończyłem maturę i egzamin zawodowy, powiedziałem sobie, że rozpocznę swoją przygodę z motorsportem „na poważniej”, na własną rękę. Los jednak potoczył się w taki sposób, że udało się wypracować dużo lepsze możliwości, niż sam zakładałem, przynajmniej na tamten etap.

Nieco o mnie na innym portalu

Zapraszam Was także na portal RALLY AND RACE, gdzie znajdziecie do przeczytania historię o mnie z perspektywy innej osoby.

Pierwsze Sukcesy sportowe

Debiut w profesjonalnych wyścigach, oraz zauważenie przez znane osobistości

W sezonie 2016 zadebiutowałem w Mistrzostwa Polski Hour Race, razem z zespołem MMM Racing, którego właściciel – Michał Matuszyk, zauważył mnie już za czasów startów w zawodach Time Attack. W pierwszym sezonie startów udało się wywalczyć Wicemistrzostwo Polski w klasie D4-2000, co było na tamten czas, oraz przede wszystkim na tamte możliwości, dobrym osiągnięciem.

Poprzez angaż we własny rozwój, nabieranie wprawy i kontaktów, udało się wypracować uczestnictwo w testach scoutingowych do pucharu Audi TT Cup na sezon 2017, gdzie miałem przyjemność odbyć trening m.in. pod okiem Markusa Winkelhocka (ex-kierowca F1, wieloletni kierowca fabryczny Audi Sport), oraz Marco Wernera (4-krotny zwycięzca 24h Le Mans). Niestety to, co mnie przyblokowało do dalszych startów, to budżet na jazdę w pucharze.

Mimo pozytywnych słów od utytułowanych kierowców, nie miałem szczególnie dobrych możliwości na dalszy rozwój, w połączeniu z nieporozumieniem z ówczesnym, niemieckim managerem.

Sezon 2017 był mniej szczęśliwy, bo zakończony na 4. miejscu wśród 10 samochodów w klasie i przegrany w zasadzie z autami, które wykorzystywały lukę w przepisach dot. możliwości wykorzystania turbosprężarki dla konkretnych silników, mając nieporównywalnie mocniejsze auto od naszego, przy niemalże tej samej pojemności. Na otarcie łez, wywalczyliśmy drużynowe Wicemistrzostwo Polski w klas. zespołów sponsorskich.

Sezony 2018-2019 musiałem spędzić w formie pauzy od startów, przez problemy budżetowe, oraz chęć skupienia się na pracy instruktorskiej (której podstawy realizowałem już od przełomu lat 2014/2015, jeszcze jako nastolatek).

Powrót do ścigania się, które trwa regularnie i nieprzerwanie, nastąpił od sezonu 2020.

W ramach sezonu 2020, dzięki inicjatywie Przemka oraz firmy DRIVE SQUAD, udało się wrócić do ścigania się. Sparowaliśmy się wspólnie z Adamem Karkuszewskim, dla którego był to pierwszy rok ścigania się, natomiast w moim przypadku, był to debiut w monomarkowym pucharze.

Początki były bardzo przyzwoite, m.in. poprzez zdobyte Pole Position i regularne tempo na poziomie TOP3, aczkolwiek cały sezon był mocno nieudany przez liczne awarie. Jedynie finałowy wyścig w deszczu udało się ukończyć na 4. miejscu, odrabiając stratę z 9. miejsca w mniej niż godzinę.

Pomimo braku satysfakcjonujących wyników, praca wewnątrz bardzo mocno zaprocentowała i zostałem zarekomendowany innemu kierowcy, który miał doczekać się swojego debiutu w następnym sezonie. Był to Michał Walczak-Makowiecki, z którym udało się sparować na ostatnią chwilę przed 1. rundą sezonu 2021.

Współpraca była niezwykle owocna, bo od początku wygrywaliśmy wyścigi
i zajmowaliśmy miejsca na podiach, żeby zwieńczyć nasz pierwszy sezon pracy Mistrzostwem Polski w jednym z najtrudniejszych, monomarkowych pucharów w Polsce.

Kontakt układał się na tyle dobrze, że z góry zaplanowaliśmy wspólne starty
w następnych latach, gdzie w sezonie 2022 zdobyliśmy z Michałem
II-Wicemistrzostwo Polski, a w 2023 Wicemistrzostwo RCN na Nordschleife,
w klasie RS2A. 

W międzyczasie byłem angażowany także w inne aktywności, czy też projekty, m.in. testując prototypy marki Wolf Racing w Polsce i we Włoszech, czy debiutując w Cuprze Leon TCR, wywalczając pierwszy rząd w debiutanckich kwalifikacjach do Mistrzostw Polski Endurance, oraz 3. miejsce w debiutanckim wyścigu.

Pierwsze Sukcesy Trenerskie

Opis kariery instruktorskiej i trenerskiej

Początki swojej pracy jako instruktor/trener miałem już w przełomie lat 2014/2015, w ramach wdrażania i pomocy w adaptacji dla Bartosza Palusko do przednionapędowych samochodów. Bartosz w sezonie 2015 miał startować w monomarkowym pucharze Volkswagen Golf Cup, gdzie wcześniej przez całe życie Bartek jeździł jedynie autami RWD.

Nasza praca opierała się m.in. o treningi w drogowym Golfie GTI mk6, pracę w oparciu o analizę różnych onboardów, danych telemetrycznych (AIM & MoTeC).

W latach 2015-2016, sporadycznie pomagałem różnym kierowcom na torach w ramach moich obecności w różnych miejscach, jednocześnie pracując także nad merytorycznymi treściami dla społeczności motorsportowej i simracingowej, w tym także poprzez szkoleniowe livestreamy na YouTube.

Od sezonu 2017, regularnie pracowałem dla jednej z firm realizującej przejazdy prezentowe supersamochodami na terenie całej Polski, czy także jako oficjalny instruktor podczas eventów Tor Poznań Track Day.

Jednocześnie realizowałem coraz więcej zajęć typowo indywidualnych, lub także pojedynczych zleceń, m.in. dla Complex Motorsport & centralnego oddziału marki Toyota w Polsce, jak np. opieka nad grupą dziennikarską w ramach debiutu GR Supry & pokazy na Slovakiaringu, czy polska premiera Toyoty GR Yaris, oraz wiele innych.

Od sezonu 2018, realizowałem coraz więcej zajęć typowo indywidualnych dla kierowców, walczących o każde ułamki sekund.

Później rozpocząłem pracę m.in. na największych eventach Time Attack w Polsce, włącznie z rundami zagranicznymi, żeby później pracować nad rozwojem kierowców w ramach ich udziału w profesjonalnych wyścigach. 

Jako ciekawostka – w sezonie 2020, miałem przyjemność pracować z kierowcami z GT World Challenge, w ramach ich wdrożenia i adaptacji do simracingu, w okresie pandemicznym, kiedy kierowcy reprezentując teamy fabryczne, ścigali się na platformie Assetto Corsa Competizione.

Z każdym kolejnym sezonem, staram się zwiększać swój angaż i aktywność na torach w Polsce i Europie, pracując jako instruktor i trener, czy także jako zatrudniony kierowca, przez innych kierowców oraz firmy.

Mam przyjemność być zaangażowany w coraz więcej projektów, które są coraz bardziej zaawansowane i ambitne w swoim charakterze, o co dbam z całego serca.

Sezon 2025 jest przełomowy, bo będę dużo mocniej aktywny przy dużo mocniejszych i szybszych pojazdach, jak i również w istotniejszych kategoriach wyścigowych. Zrobię także co w mojej mocy, aby móc czym uzupełniać tą stronę 🙂 

Do zobaczenia na torze!
dams

Kontakt

Masz jakieś pytania? Jesteś chętny na zajęcia na torze, lub na wspólną przygodę w motorsporcie?

W razie pytań, zapraszam do kontaktu!

Moje konta na portalach społecznościowych

damian lempart kontakt mail telefon www chat instagram facebook